Artur Tuźnik Sextet

Galeria

Artur Tuźnik Sextet

Artur Tuźnik - fortepian, kompozycja
Tomasz Dąbrowski - trąbka
Ned Ferm - saksofon tenorowy
Mads Hyhne - puzon
Jakob Høyer - perkusja
Anders AC Christensen - kontrabas

Artur Tuźnik Sextet to zespół indywidualności ze sceny jazzu skandynawskiego – amerykański saksofonista tenorowy Ned Ferm, od ponad 20 lat mieszkający w Kopenhadze, znany ze współpracy z plejadą wybitnych artystów od Roswella Rudda po Kurta Rosenwinkela. W sekcji dętej jeden z obecnie najwybitniejszych europejskich trębaczy Tomasz Dąbrowski oraz duński weteran puzonu Mads Hyhne. Lgendarny duński basista Anders „AC” Christensen („Dark Eyes” Tomasza Stańki, Paul Motian’s Electric Bebop Band czy tegoroczne nagrania wytwórni ECM w trio z Jakobem Bro i Brianem Bladem) oraz nie mniej wybitny perkusista Jakob Høyer który razem z Christensenem tworzył przez ponad dekadę trio Jakoba Bro oraz legendarne zespoły takie jak The Raveonettes, współpracując również z gigantami jak Joe Lovano, Lee Konitz czy George Garzone . Razem mają na koncie niezliczoną ilość płyt i tras koncertowych z nazwiskami które definiowały jazz na światowych scenach w ostatnich latach.

Artur Tuźnik to pianista i kompozytor mieszkający w Danii od 2008 roku. Określany jako „niezwykle uzdolniony improwizator”, dał się poznać jako jeden z najbardziej obiecujących pianistów swojego pokolenia w Europie. Tuźnik studiował zarówno w „jazzowym” Rhythmic Music Conservatory, jak i „klasycznej” Royal Danish Academy of Music i obecnie często tworzy na pograniczu gatunków. Albumy jego tria, kwintetu oraz crossoverowego The Space Above (2021) zostały w ostatnich latach doskonale przyjęte przez krytykę oraz publiczność. Artur Tuźnik miał okazję współpracować z artystami takimi jak Tomasz Stańko, Chris Cheek, Danish Radio Big Band, Thomas Agergaard, Thomas Blachman, Maciej Obara, Piotr Damasiewicz, Kuba Więcek, Janne Mark i wieloma innymi. W czasie pandemii Tuźnik brał udział w produkcjach Duńskiego Radia m.in „P8 Jazz-Alive” i „DR Fredagsscenen”, gdzie koncertował ze swoją muzyką na żywo w TV DR2 i radiu P8-Jazz. W ostatnich latach Artur koncertował ze swoimi projektami oraz jako sideman w wielu europejskich krajach oraz w USA i Kanadzie, wygrywał również wielokrotnie międzynarodowe konkursy jazzowe takie jak Getxo (Hiszpania), Leuven (Belgia) czy Burghausen (Niemcy) oraz w Polsce (Bielska Zadymka Jazzowa, Jazz Nad Odrą). Z najnowszych sukcesów albumu należy wymienić nominację Artura do Danish Music Awards 2022 w kategorii Kompozytor Roku.

„SPRING” – to debiutancki album sekstetu pianisty Artura Tuźnika, z udziałem jednych z najbardziej charakterystycznych osobowości na duńskiej scenie jazzowej. Akustyczny jazz spod znaku Charlesa Mingusa i Niny Simone spotykaja się tu w niezwykle inspirującej formie ze skandynawskim brzmieniem i melodiami, w których Tuźnik wyraża swoją fascynację naturą, spirytualizmem i pięknem muzycznego minimalizmu. W jego kompozycjach wyraźnie słychać wpływy impresjonizmu, Ravela i Szymanowskiego, oraz charakterystyczne dla niego ekspresywne harmonie i nieoczywiste formy. Lider prezentuje zespół, który nie boi się radykalnych zwrotów akcji i potrafi łączyć intensywną energię i wirtuozowskie improwizacje z lirycznymi, niemal medytacyjnymi balladami.