Susana Santos Silva [PT/SE]

Foto. Joana Linda

Galeria

Susana Santos Silva to czołowa postać portugalskiej sceny free jazzowej i improwizowanej. Zaczynała grać na trąbce barokowej, szlifowała swój talent w Music College w Porto, dzisiaj trąbkę wymienia również na flet i flugelhorn i stale poszerza spectrum wpływów i ekspresję instrumentów. All About Jazz uznaje ją za jeden z najbardziej wyrazistych głosów europejskiego jazzu awangardowego. Downbeat dodaje: „Hipnotyzująca, intensywna, odurzająca”. Obecnie artystka mieszka w Sztoholmie (Szwecja).

Na 11. Katowie JazzArt Festivalu Susana wystąpi w podwójnej roli: jako członkini duetu i jako liderka zespołu.

W duecie zagra z Torbjörnem Zetterbergiem – kontrabasistą i kompozytorem, znanym chociażby ze współpracy z Jonasem Kulhammerem. Ich muzyka to szerokie spektrum stylów i gatunków – od muzyki klasycznej i współczesnej po jazz. Intensywna, odważna i kreatywna. Idealnie zbalansowana między kompozycją a improwizacją.

Kwintet Susany „Impermanence” tworzą (oprócz artystki) João Pedro Brandão na saksofonie altowym (i flecie), Hugo Raro na fortepianie, Torbjörn Zetterberg na kontrabasie i Marcos Cavaleiro na perkusji. Wszystkie kompozycje oparte są na oryginalnych motywach Santos Silvy – otwartych na współczesność, estetyczną różnorodność, podkreślają dynamikę zespołu i indywidualne cechy każdego instrumentalisty. Zupełna wolność twórcza, uwodzicielskie melodie, doskonałe kompozycje, szerokie horyzonty – oto niewątpliwe cechy projektu i jego autorów.

11. KJAF oba projekty pokaże 29.04.2022

Fot. Joana Linda