Menu

Idea

Festiwal osnuty wokół obchodów Międzynarodowego Dnia Jazzu UNESCO skupia swój program wokół idei, które głosi kurator wydarzenia, Herbie Hancock. „Duch jazzu to duch otwartości”

Katowice JazzArt Festival wyklarował swój styl, w którym wszystkie trzy człony nazwy pozostają znaczące. Katowice, albowiem jak niewiele innych festiwali muzycznych, zaznacza swą obecność w przestrzeni miejskiej. Do dziś w centrum miasta możemy oglądać mural Magdaleny i Michała Kopaniszynów powstały wiosną 2015. Podczas edycji w 2016 roku wirusowa akcja promocyjna z happeningiem i scenografia Matyldy Sałajewskiej także silnie odznaczała się na głównych ulicach Śródmieścia.
Rezygnujemy z wielkoformatowych, szpecących miasto form reklamowych na rzecz bardziej efemerycznej, lecz autorskiej promocji. Art. – jazz jako sztuka, a raczej styl życia bardziej niż samo tylko budowanie programu koncertowego. Festiwal bowiem, również jak mało innych jazzowych, wchodzi w częste relacje nie tylko z innymi gatunkami (world music, elektronika czy muzyka klasyczna), ale i formami artystycznymi. Po raz pierwszy, w 2016 roku,  zorganizowaliśmy wystawę grafik poświęconych jazzowi („Graphicology”), pokazujemy filmy o tematyce muzycznej, których treść jest ściśle związana z krótką historią wydarzenia.

W kwestii samej muzyki natomiast – wciąż jesteśmy festiwalem „z pazurem”, gdzie muzyka świata spotyka się z punkiem, jazz akademicki z garażowym graniem. 

Katowice JazzArt Festival 2017 - 25 - 30 kwietnia 2017