Program
-
„Dzieci są naszym największym skarbem; są naszą przyszłością” - Nelson Mandela
Od 2022 roku istnieje magiczne miejsce, które daje utalentowanym polskim dziewczynom pewność siebie, wspólnotę i artystyczną wolność, by mogły rozwijać swoje umysły i dusze w bezpiecznym, a zarazem twórczym środowisku. Miałam przyjemność i zaszczyt udać się do tego miejsca, w Katowicach, ponieważ Katowice Jazz Art Festival i Miasto Ogrodów zaprosiły mnie do udziału w zupełnie nowym Jazz Camp for Girls w Katowicach. Spędziłam poranek na rozgrzewkowych sesjach harmonizacyjnych, które zachęcały do improwizacji, harmonizacji i artykulacji, przekształcając klasę w interaktywną instalację artystyczną i zabierając nas w podróż przez historię muzyki.
We współpracy z duńskimi, szwedzkimi i fińskimi kolegami (pierwszy Jazz Camp for Girls został zorganizowany w 2014 roku w Kopenhadze) i przy wsparciu JazzDenmark, zespół czterech nauczycieli powitał 25 dziewcząt w wieku 10-15 lat w Pałacu Młodzieży na pięć dni muzyki. Dwoje z nich mieszkają i uczą w Kopenhadze, co stanowi prawdziwy pomost między kulturami. W podobny sposób Jazz Camp w Katowicach jest otwarty dla wszystkich szkół muzycznych w regionie, łącząc nie tylko organizacje, ale i młode umysły.
Ten szeroki wachlarz doświadczeń i możliwości, oferowany klasycznie wykształconym dzieciom w swobodnym i otwartym otoczeniu, stanowi wyzwanie do otwarcia ich umysłów i improwizacji. To jest esencja tego spotkania i jak Jazz wybrzmiewa w JazzCampie; nie spodziewajcie się pięciu dni Milesa Davisa lub śpiewania standardów z przeszłości. Zamiast tego, studenci są zachęcani do stosowania swojej wiedzy o muzyce klasycznej, jednocześnie przekraczając granice gatunku jazzu.
Dziewczyny podzielono na cztery grupy w zależności od ich wieku, byłam świadkiem wspaniałego wykonania utworu „We Are The Champions” zespołu Queen w klasycznym składzie z dwoma fortepianami (pianinem i fortepianem - Freddy byłby dumny! ), grupa dziesięciolatków przyprawiła mnie o gęsią skórkę, grając swój własny, zupełnie nowy utwór improwizowany, trafnie nazwany „Junior Presentation”, a w innym pomieszczeniu, jakbym wskoczyła do wehikułu czasu, była grupa dzieci tańczących, śpiewających, grających - nie, prezentujących piosenkę, którą napisały, jakby tworzyły grupę pop od miesięcy. Jakby tego było mało, w innej sali zostałam uraczona kwartetem smyczkowym, któremu towarzyszyło pianino, flet i handpan, udowadniając, że muzyka naprawdę nie zna granic. Spacer po tych salach prób był jak magiczna muzyczna wyprawa, a wyobrażenie sobie, że te dzieci nie spotkały się jeszcze kilka dni wcześniej, jest wręcz niemożliwe.
Wszyscy uczniowie przynieśli swoje własne instrumenty, ale odkryli też nowe. Niektórzy zamiast skrzypiec czy wiolonczeli zajęli się perkusją lub wokalem, niektórzy mieli nawet okazję poćwiczyć dyrygowanie, co pokazało głębokie zrozumienie przez uczniów muzyki klasycznej i etykiety estradowej.
To także miało się okazać podczas ich recitalu w piątek wieczorem. Nawet próby dźwięku wywoływały gęsią skórkę, a oczekiwania były naprawdę wysokie. Ale to, co było chyba najbardziej rozrzewniające, to nie tylko zaangażowanie nauczycieli czy jakość końcowej prezentacji, ale entuzjastyczne, szczere wsparcie tych dziewcząt dla występów ich nowych przyjaciół. Szczerze mówiąc, połączenie Peer Gynt z improwizacją i We Are The Champions po tym, jak dowiedzieliśmy się, że wszystkie członkinie grupy są fankami Queen, było genialnym posunięciem nauczyciela i pianisty jazzowego Artura Tuźnika, a krąg otwierający w wykonaniu Anny Rybackiej był tak bliski transformacji, jak tylko mogło to być możliwe dla publiczności.
Rzeczywiście, nauka współpracy i prawdziwego słuchania siebie nawzajem jest darem, zarówno muzycznym, jak i innym, i jest to coś, o czym nawet najmądrzejsi dorośli czasami zapominają. Na Jazz Camp, w jego unikalnym duchu, te umiejętności są umieszczone w sercu każdego ćwiczenia, zapewniając otwarte środowisko uczenia się z kulturalnym i muzycznym towarzystwem w centrum. Cel JazzCampu wykracza więc poza edukację muzyczną; sztuka pomaga im budować pewność siebie i nowe znajomości. Ponadto, istnieje niezaprzeczalny dowód naukowy, że nauka gry na instrumencie, nie mówiąc już o grze na kilku, ma ogromny pozytywny wpływ na umiejętności poznawcze dzieci i osiągnięcia akademickie w późniejszym okresie życia.
Nie mam wątpliwości, że Jazz Camp for Girls w Katowicach dostarczył tym młodym talentom niezapomnianych i bogatych kulturowo doświadczeń, które zabiorą ze sobą na wiele lat.
Arlette Hovinga -
Premiera albumu Jędrzej Siwek „La Mer Live”
Jędrzej Siwek "La Mer Live"
Premiera: 7 lipca 2022
Nośnik: kaseta magnetofonowa
Projekt okładki: Marta Gawin
Jędrzej Siwek — mikser audio, klawiatura sterująca, laptop, wirtualne instrumenty, syntezatory, theremin, sampler, gramofon, hydrofon, mikrofon kontaktowy, woda, nagrania terenowe, looper, recorder, efekty.
"W 2020 roku, w środku pandemicznego lockdownu, ukończyłem inspirowane trzema szkicami symfonicznymi Debussyego autorskie La Mer. Wtedy, mój słownik muzyczny był ograniczony w środki wyrazu do kilku prostych skojarzeń z muzyką eksperymentalną, ambientową, konkretną. Po dwóch latach od wydania studyjnej wersji i czterech wydanych albumach, odczytuję La Mer na nowo, tym razem na żywo w nagraniu z Katowicach, zanurzając się w podwodny świat dźwięków prawdziwego i wyobrażonego morza, które mam w pamięci z dzieciństwa; morze głośne, zimne, niebezpieczne, surowe, wręcz momentami brutalne i przerażające, przy tym najbardziej pociągające." – Jędrzej Siwek
Koncertowa premiera „La Mer” odbyła się w Międzynarodowy Dzień Jazzu podczas finałowego dnia 11 edycji Katowice JazzArt Festivalu w dawnym klubie Electro, a obecnie Music Hubie Katowice Miasto Ogrodów.
Od 7.07.22 kaseta w cenie 50 zł do zakupienia stacjonarnie po wcześniejszym umówieniu się (przerwa sezonowa) w księgarni Bookiestra (w siedzibie NOSPR: Katowice, plac Wojciecha Kilara 1) lub online poprzez stronę księgarni.
Międzynarodowe transakcje: sprzedaż online prowadzona będzie od 7.07.22 przez platformę bandcamp.
Odsłuch online będzie dostępny na stronie jedrzejsiwek.com oraz na bandcampie Jędrzeja. -
Koncert zapowiadający 11. Katowice JazzArt Festival.
Leo Fumagalli ― saksofon, efekty specjalne
Julie Campiche ― harfa, efekty specjalne
Manu Hagmann ― kontrabas, efekty specjalne
Clemens Kuratle ― perkusja, efekty specjalne
Wielkie elektroakustyczne wydarzenie – tak należałoby zaanonsować koncert kwartetu Julie Campiche w NOSPR. A w jego centrum harfa, niecodzienny instrument jak na jazz. Julie Campiche studiowała w Genewie i Lozannie. Współpracowała z takimi twórcami jak Erik Truffaz, Claire Huguenin, Eric Longsworth, Andresa Schaerer. Campiche z powodzeniem łączy klasyczne brzmienia z zaawansowaną elektroniką, z finezją poszerza granice dźwiękowego uniwersum. Jej muzyczny język czerpie swoją moc z tego, co raczej budzi naszą troskę: odpadów radioaktywnych, przepływu informacji w mediach i tożsamości w cyfrowym świecie. To muzyka zdecydowana ale również refleksyjna i krucha.
Bilety: 50 zł do nabycia na nospr.org.pl
-
Teatr Śląski, Scena w Malarni „Leśna pieśń/Лісова Пісня” + spotkanie z Yuliyą Musakovską [UA]
Katherina Zyabluk [UA] & Natalia Kordiak [PL] „Leśna pieśń/Лісова Пісня”
Katherine Zyabluk – kompozycja, fortepian, głos, elektronika
Natalia Kordiak – głos, elektronika, perkusja
Katherina Zyabluk to pianistka jazzowa i kompozytorka z Kijowa. Studiowała również w Polsce. Liderka duetu Zyabluk&Pavlov, współliderka Rusnak/Zyabluk Quartet (z kwartetem zagrali w zeszłym roku w Katowicach). Nagrała płytę „Borders Make You Grow” oraz „Forest Song”* ― poświęconą poezji Łesi Ukrainki. I to właśnie ten repertuar, wykonany przy współudziale Natalii Kordiak ― polskiej wokalistki jazzowej, usłyszymy podczas festiwalu.
*„Leśna pieśń” to improwizowana suita oparta na tytułowej féerie autorstwa Łesi Ukrainki (1871-1913) – jednej z czołowych pisarek literatury ukraińskiej. Jest to jeden z pierwszych prototypów ukraińskiej fantastyki. Utwór pochodzi z 1911 r., kiedy Łesia Ukrainka mieszkała w Kutaisi w Gruzji. Właściwie Łesia Ukrainka nie wymyśliła historii o nimfie leśnej, Mavce zakochanej w śmiertelnym młodzieńcu Łukaszu, ale przekazała ludową legendę oplatając ją w swoją estetyczną formę literacką. W „Leśnej pieśni” występują mitologiczne postacie ze słowiańskiego folkloru oraz zapis nutowy autentycznej ukraińskiej muzyki ludowej, zwłaszcza z regionu Polesia. Spektakl oparty jest na melodiach ludowych, które Łesia Ukrainka zbierała sama, podróżując po Polesiu i nagrywając śpiew tamtejszych kobiet. Finalnie zebrała 16 zaśpiewów, które zostały umieszczone na końcu pierwszych publikacji tego dzieła. Suita Katherine Zyabluk opiera się właśnie na nich.
Poezja w czasie wojny: Spotkanie z Yuliyą Musakovską [UA]
Prowadzenie: Julia Fiedorczuk [PL]
Rosja rozpoczęła swoją wojnę z Ukrainą znacznie wcześniej niż 24 lutego 2022 roku. Już w 2014 roku Rosja nielegalnie zajęła część obwodów donieckiego i ługańskiego oraz siłą zaanektowała Krym. W rzeczywistości agresja Rosji na Ukrainę trwa od wieków. Problematyka wojny pojawiała się często w ukraińskiej poezji współczesnej, jednak po 2014 roku stała się zasadniczą problematyką. Jest to też kluczowy temat dwóch najnowszych tomików poetyckich Yuliy Musakovskiej, ukraińskiej poetki urodzonej we Lwowie: „Mężczyźni, kobiety i dzieci” (2015) oraz „Bóg wolności” (2021).
Yuliya Musakovska (rocznik 1982) jest ukraińską poetką i tłumaczką, członkinią PEN Ukraina. Jest autorką pięciu tomików poetyckich: „Bóg wolności” (2021), „Mężczyźni”, „kobiety i dzieci” (2015), „Polowanie na ciszę” (2014), „Maski” (2011) oraz „Wdech, wdech” (2010). Jej wiersze były tłumaczone na angielski, niemiecki, hiszpański, litewski, hebrajski, polski, bułgarski i inne. Jest tłumaczką Tomasa Tranströmera na język ukraiński, tłumaczy również współczesnych autorów ukraińskich na język angielski. Laureatka licznych nagród literackich na Ukrainie, w tym nagrody DICTUM Wydawnictwa Krok (2014), nagrody Smoloskyp Poetry Award (2010), nagrody Ostroh Academy Vytoky Award (2010), nagrody im. Bohdana Antonycza (2009) i nagrody Hranoslov (2008).
Wydarzenie organizowane we współpracy z Lwowem – Miastem Literatury UNESCO.
-
Drzwi Zwane Koniem Wacław Zimpel & Alex Freiheit „Progrom” [PL]
Siksa forever? Tak nam obiecywano i na szczęście Siksa istnieje nadal, ale obok narodziła się i Alex Freiheit ― drugie alter ego tej wokalistki i performerki. Razem z Wacławem Zimplem – kolejnym fenomenem polskiej sceny improwizowanej – stworzyła 75 minutowy poemat muzyczny „PROGROM”. Zaprezentowany został po raz pierwszy na City of Asylum w Pittsburghu w ramach Jazz Poetry Month. To wyjątkowe widowisko odbyło się i zostało zarejestrowane w opuszczonym basenie z czasów komunizmu. Na JazzArt Festivalu „PROGROM” będzie prezentowany w specjalnie przygotowanej, podwójnej (!) przestrzeni podkreślającej uczucie izolacji.
Alex Freiheit ― teksty piosenek, wokal
Wacław Zimpel ― muzyka, klarnet altowy, elektronika
-
Są młodzi, dopiero co dostali się do finału Jazz Migration #7 i wydali znakomitą epkę „Berthe”. Trio tworzą instrument dęty: klarnet basowy, instrument smyczkowy - altówka (Hélène Duret, Maëlle Desbrosses), gitara Pierre’a Tereygola oraz ich wokale. Grają akustyczny jazz bez efektów specjalnych i bez kompleksów. W ich muzyce niczym w lustrze przegląda się historia muzyki: wielkie nazwiska, estetyki, gatunki. Sporo tu impresji, dyskretnej ironii a przede wszystkim wielkiej radości grania. Uzależniający jazz.
Hélène Duret ― klarnet basowy/wokal
Pierre Tereygeol ― gitara/wokal
Maëlle Desbrosses ― altówka/wokal
-
Katowice Miasto Ogrodów, sala koncertowa (widownia na scenie) 2 projekty Susany Santos Silvy + Alfons Slik
Torbjörn Zetterberg & Susana Santos Silva Duo [PT/SE]
Susana Santos Silva to czołowa postać portugalskiej sceny free jazzowej i improwizowanej. Zaczynała grać na trąbce barokowej, szlifowała swój talent w Music College w Porto, dzisiaj trąbkę wymienia również na flet i flugelhorn i stale poszerza spectrum wpływów i ekspresję instrumentów. All About Jazz uznaje ją za jeden z najbardziej wyrazistych głosów europejskiego jazzu awangardowego. Downbeat dodaje: „Hipnotyzująca, intensywna, odurzająca”. Torbjörn Zetterberg jest kontrabasistą, znanym chociażby ze współpracy z Jonasem Kulhammerem, jak również komponuje. Duet w 2012 roku nagrał swój debiut „Almost Tomorrow”, osiem lat później, podejmując wątek z pierwszego albumu, instrumentaliści w studiu Zettemberga zrealizowali drugą płytę „Tomorrow”. Ich muzyka to szerokie spektrum stylów i gatunków – od muzyki klasycznej i współczesnej po jazz. Intensywna, odważna i kreatywna. Idealnie zbalansowana między kompozycją a improwizacją.
Torbjörn Zetterberg [SE] ― kontrabas
Susana Santos Silva [PT] ― trąbka, flugel
Alfons Slik [PL/DK]
Duet Alfons Slik tworzą Grzegorz Tarwid ― wokalista i klawiszowiec oraz Szymon Gąsiorek odpowiedzialny za elektronikę i perkusję. Muzycy poznali się w Kopenhadze na studiach w Rhytmic Music Conservatory, zadebiutowali w 2019 roku w oficynie Love&Beauty Music albumem „Nie przejmuj się”. Współpracowali m.in. ze Zbigniewem Namysłowskim, Marcinem Maseckim, Mikołajem Trzaską, Thurstonem Moorem. Ich muzyka ekspresyjnie łączy instrumentalny warsztat z nieposkromionymi recytacjami i eksperymentami brzmieniowymi. Oscyluje między jazzem, free jazzem, współczesną klasyką, rock’n’rollem i polskimi zwyczajami weselnymi.
Grzegorz Tarwid ― fortepian, głos
Szymon Gąsiorek ― perkusja, głos
Susana Santos Silva „Impermanence” [PT]
Kwintet powstał w wyniku współpracy z festiwalem Guimarães Jazz, materiał został zarejestrowany w Centrum Kultury Vila Flor. Impermanence tworzą: Suzana Santos Silva, João Pedro Brandão na saksofonie altowym (i flecie), Hugo Raro na fortepianie, Torbjörn Zetterberg na kontrabasie i Marcos Cavaleiro na perkusji. Wszystkie kompozycje oparte są na oryginalnych motywach Santos Silvy – otwartych na współczesność, estetyczną różnorodność, podkreślają dynamikę zespołu i indywidualne cechy każdego instrumentalisty. Zupełna wolność twórcza, uwodzicielskie melodie, doskonałe kompozycje, szerokie horyzonty – oto niewątpliwe cechy projektu i jego autorów.
Susana Santos Silva [PT] ― trąbka, flugel
João Pedro Brandão [PT] ― saksofon, flet
Hugo Raro ― [PT] fortepian
Torbjörn Zetterberg [SE] ― kontrabas
Marcos Cavaleiro [CH] ― perkusja
Koncert w ramach współpracy/ wymiany artystycznej z Porta Jazz w Portugalii -
Pałac Młodzieży w Katowicach, sala teatralno-kinowa LARGE UNIT [NO/SE/BE/NL/FI/BR/DK]
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU
„Piekielny, monolityczny kolos. Nowy rozdział w historii jazzowych big bandów“ ― tak o Large Unit pisał Euan Andrews na łamach „Rock’n’Rolle’a”. W istocie to nie big band, ale odpowiedź na tradycję big bandową. Wszystkie kompozycje są dziełem Paala Nilssena-Love’a, założyciela LU. Zespół tworzy dziś kilkunastu skandynawskich instrumentalistów młodszego pokolenia związanych z kręgiem muzyki improwizowanej. Nilssen-Love stawia na swobodę, muzyka meandruje między improwizacją, eksperymentami z dźwiękiem, zabawą i powagą. Na scenie ta mieszanka staje się iście wybuchowa. Nowe wcielenie formacji ― Extra Large Unit ― zadebiutowało niedawno albumem „More Fun, Please”.
Large Unit na JAzzArt Festivalu zagra w składzie:
Niklas Barnö [SE] ― trąbka
Mats Äleklint [SE] ― puzon
Kristoffer Alberts [NO] ― saksofon tenorowy i altowy
Julie Kjær [DK] ― saksofon altowy i flet
Hanne De Backer [BE] ― saksofon barytonowy
Per Åke Holmlander [SE] ― tuba
Kalle Moberg [NO] ― akordeon
Terrie Ex [NL] ― gitara elektryczna
Tommi Keranen [FI] ― elektronika
Ingebrigt Håker Flaten [NO] ― kontrabas i kontrabas elektryczny
Christian Meaas Svendsen [NO] ― kontrabas i elektryczna gitara basowa
Andreas Wildhagen [NO] ― perkusja i instrumenty perkusyjne
Paal Nilssen-Love [NO] ― perkusja i instrumenty perkusyjne
Celio de Carvalho [BR/NO] ― perkusja
-
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU
Artysta dźwiękowy, radiowiec, didżej, malarz abstrakcjonista, projektant logotypów i identyfikacji wizualnych. Jędrzej Siwek tworzy z renesansowym rozmachem. La Mer jest kolejną po „Music for Glass” zaskakującą kompozycją w dorobku twórcy. Swobodna, współczesna interpretacja Claude’a Debussego wykorzystuje wszystkie autorskie techniki i strategie: eksperyment elektroakustyczny, elektronikę swobodnie łączoną z dźwiękami przedmiotów (nie)codziennego użytku, nagrania terenowe. La Mer w wersji live jest improwizacyjnym rozwinięciem oryginału. Koncert zrealizowany będzie przy użyciu elektroniki, zanurzonego w wodzie hydrofonu, efektów typu chorus, reverb, delay i wizualizacji o repetytywnym charakterze. Nastawmy się na solidną porcję impresyjnego dźwięku i obrazu.
Jędrzej Siwek ― syntezator, rekorder, theremin, instrumenty elektroniczne -
Wakacyjny kurs jazzowej improwizacji i kompozycji dla uczennic szkół muzycznych.
***
Ważny komunikat!
Zamykamy nabór na Jazzcamp for Girls. Wyniki naboru przeszły nasze najśmielsze oczekiwania i w ciągu kilku dni otrzymaliśmy dwukrotnie więcej zgłoszeń, niż wynosi liczba miejsc (24). Cieszymy się z zainteresowania, ale też żałujemy, że nie możemy zaprosić wszystkich chętnych. Wkrótce poinformujemy osoby, które zakwalifikowały się na warsztaty. Osobom, które wpłaciły już wpisowe, zostanie ono niezwłocznie zwrócone.
***
JazzCamp for Girls ruszy zaraz po zakończeniu roku szkolnego, od 27 czerwca i potrwa do 1 lipca. To propozycja dla uczennic szkół muzycznych I i II stopnia w wieku 10-15 lat z Katowic i okolic. Doskonali tutorzy zapoznają uczestniczki ze sztuką improwizacji i podstawami kompozycji jazzowej. Ale przede spróbują zarazić radością wspólnego muzykowania. Pomysłodawcą JazzCamp for Girls jest organizacja Jazz Danmark, która zaprosiła Miasto Ogrodów jako polskiego partnera do tegorocznej edycji „JazzCamp for Girls takes the North”. Duńczycy wybrali Katowice, bo tu od ponad 10 lat organizujemy Katowice JazzArt Festival promujący ideę równości płci i promujący w swoim programie twórczość kobiet-wirtuozek. Dzięki dofinansowaniu z Nordisk Kultur Fond śląskie dziewczyny poznają techniki pracy w zespole jazzowym pod okiem wyśmienitych tutorów: Ani Rybackiej, Artura Tuźnika, Aleksandry Rzepki i Zdzisława Smucerowicza.
Zajęcia będą odbywać się w siedzibie Miasta Ogrodów przy placu Sejmu Śląskiego. Warsztaty muzyczne uzupełnione zostaną o aktywności kulturalne i warsztaty psychologiczne, a cały JazzCamp zakończy koncert uczestniczek (1.07.2022).
Szczegółowy program JazzCampu dostępny będzie po zakończeniu naboru (zależny od ilości uczestniczek i rodzaju instrumentów/głosów).
Kiedy: 27 czerwca - 1 lipca 2022 roku
Gdzie: siedziba Katowice Miasto Ogrodów (plac Sejmu Śląskiego 2)
Da kogo: uczennice szkół muzycznych I i II stopnia z Katowic i okolic w wieku 10 - 15 lat
Tutorzy: Ania Rybacka, Artur Tuźnik, Aleksandra Rzepka, Zdzisław Smucerowicz
Kontakt: jazzcamp[at]miasto-ogrodow.eu
REGULAMIN dostępny pod adresem https://miasto-ogrodow.eu/strona/jazzcamp
TUTORZY - BIOGRAMY
Ania Rybacka jest muzykiem, psycholożką, badaczką i mamą. Od jedenastu lat mieszka w Danii, gdzie pracuje w kilku projektach muzycznych oraz prowadzi terapię we własnej klinice w Kopenhadze. Ukończyła Rhythmic Music Conservatory oraz psychologię na Uniwersytecie SWPS w Warszawie. Jako wokalistka Ania została nagrodzona na wielu konkursach, m.in. w Finlandii, Polsce i Turcji. Swój pierwszy album „Synaesthesia” wydała w 2014 roku jako część tria Sphere, w którym wokal jest jednym z instrumentów. Od 2015 roku pracuje zarówno nad tradycjami wokalnymi z całego świata jak i spontaniczną, otwartą improwizacją z użyciem elektroniki. Nagrała dwa improwizowane albumy: „Havet” (2017) ze szwedzką wokalistką Lo Ersare oraz „Voice’n’Drums” (2018) z duńskim perkusistą Stefanem Pasborgiem. Najnowsze nagrania, na których można ją usłyszeć, to albumy z zespołem wokalnym GLAS i Tone of Voice Orchestra (2021/2022).
Zdzisław Smucerowicz ― muzyk, kompozytor, organista, pianista, pedagog i edukator muzyczny. Absolwent Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W jego interpretacyjnym repertuarze można znaleźć zarówno Bacha, Brahmsa i Chopina, jak i The Beatles, Coldplay czy muzykę filmową z kinowych evergreenów. Posiada szeroko rozwiniętą umiejętność czytania nut a vista. W terminologii muzycznej oznacza to pierwsze wykonanie muzyczne bez przygotowania. Jest koordynatorem projektu Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy, nauczycielem rytmiki w przedszkolach, organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży w świetlicach specjalistycznych. Od lat pracuje również dla Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek, prowadząc koncerty dla dzieci z cyklu Rodzinne Matinee.
Ola Rzepka ― perkusistka, pianistka, kompozytorka, performerka. Ukończyła Akademię Muzyczną na Wydziale Kompozycji, Interpretacji, Edukacji i Jazzu specjalizując się w dziedzinie rytmiki. Otrzymała stypendium Rhytmic Music Conservatory w Kopenhadze w klasie fortepianu i perkusji. W 2011 roku założyła zespół Drekoty. Współpracowała m.in. z Alte Zachen, Pogodno, Vovoką, New People, The Complainer, Jimem Blackiem, Gerry Hemingwayem, z festiwalami Ars Cameralis, Opener, Woodstock, Męskie Granie, a także z polskimi teatrami: wrocławskim Capitolem, krakowskim Teatrem im J. Słowackiego. Uczy improwizacji fortepianowej w POSM II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach, prowadzi też autorskie lekcje i warsztaty muzyczne, wykorzystując metodę deep listenig, elementy improwizacji, kompozycji, teatru instrumentalnego.
Artur Tuźnik to polski pianista, kompozytor, improwizator, solista od czternastu lat mieszkający w Kopenhadze, gdzie ukończył studia klasyczne na Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Od 2011 roku, od debiutu z „Licak/Tuznik Quintet” jest aktywny na europejskiej scenie muzyki jazzowej i improwizowanej. Kolejny materiał „Outbreak Quartet” wygrał Bielską Zadymkę Jazzową i został wydany przez wytwórnię Radia Katowice. Razem z Nilsem Davidsonem i Jakobem Høyerem zrealizował w Multikulti „Artur Tuznik Trio”, który został przez duńską Politikien umieszczony w top5 najlepszych albumów jazzowych w 2017 roku. Jego rozpoznawalny styl balansuje między impresjonizmem, improwizacją, klasyką, jazzem skandynawskim. Współpracował m.in. z Tomaszem Stańko, Maciejem Obarą, Moo Latte, Jeremy Peltem, Tonym Malaby.
Projekt „JazzCamp for Girls takes the North” realizowany jest w ramach grantu z Nordisk Kultur Fond. Stroną aplikującą była organizacja JazzDanmark,. Partnerami międzynarodowej edycji w 2022 roku jest: Katowice JazzArt Festival z Katowice Miasto Ogrodów, ze Szwecji: Svensk Jazz i Semente Cultural Productions, a z Finlandii Jazz Finland. -
Katowice - 4 lokalizacje Konkurs: Jazz dla uważnych
Niedługo 11. edycja Katowice JazzArt Festivalu, któremu tym razem patronuje symbolicznie Pierwsza Dama Piosenki — Ella Fitzgerald.
Z myślą o pasjonatach muzyki przygotowaliśmy konkurs, w którym nagrodą są zaproszenia na nasz Festiwal! Ale nie będzie łatwo, bo trzeba trochę pochodzić po centrum Katowic.
Kiedy? Zadanie konkursowe należy rozwiązać między 8 a 10 kwietnia 2022 r. Na odpowiedzi czekamy do 10 kwietnia 2022 r.
O co chodzi? W czterech lokalizacjach w centrum Katowic umieściliśmy trzy sylwetki artystów jazzowych oraz jeden element inspirowany tegoroczną identyfikacją festiwalu, której autorką jest Marta Gawin. Należy je odnaleźć, zeskanować znajdujące się na nich kody QR i z odkrywanych wyrazów ułożyć hasło.
Co dalej? Hasło wraz z adresami lokalizacji, w których umieściliśmy nasze jazzowe „drogowskazy”, trzeba wysłać na adres mailowy: bilety[at]miasto-ogrodow.eu. Należy to zrobić w czasie trwania konkursu, nie później niż do 10 kwietnia do godz. 23.59!
Nagrody? Nie da się ukryć, że nagrody to najprzyjemniejsza część konkursów. Pierwsze pięć osób, które odkryją hasło i wyślą nam komplet danych, zostanie nagrodzonych jednoosobowym zaproszeniem na wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach 11. Katowice JazzArt Festivalu w dniach 26-30 kwietnia 2022 r.
Zapraszamy do wspólnej zabawy i zdobycia zaproszeń na wydarzenia koncertowe na żywo!
Wskazówki:
Podpowiedzi jak trafić do kolejnych lokalizacji zamieszczamy poniżej:
1. Do teatru nie wchodzi się bezkarnie – pisał Tadeusz Kantor. Zwłaszcza jeśli posiada trzy wejścia do trzech scen. Można użyć kompasu albo znaków na niebie. Najjaśniej jest zawsze na południu.
2. W średniowiecznej Wenecji centrum handlu. W okresie renesansu most w San Marco.
W powojennej Polsce nazwa zastąpiła Kammerlichtspiele, pierwsze kino na Górnym Śląsku.
3. Zawojował polską kuchnię nie mniej niż humus, za’atar i tabbouleh. W Kato serwowany jest
w najlepiej do tego nadającej się lokalizacji – na Mariackiej.
4. Nie jest to ani biblioteka Babel Jorge Luisa Borgesa, ani zakazane regały Umberto Eco, ani nawet Biblioteka Śląska, a znajduje się w ścisłym centrum.
Ważne informacje:
1. Konkurs odbędzie się w dniach 8-10 kwietnia 2022 r.
2. Rozwiązanie należy przesłać w czasie trwania konkursu, nie później jednak niż do 10 kwietnia 2022 r. do godz. 23.59 na adres mailowy: bilety[at]miasto-ogrodow.eu.
3. Zwycięzców poinformujemy mailowo w dniu 12 kwietnia 2022 r.
4. Listę laureatów opublikujemy na stronie internetowej KMO.
5. Zaproszenia będzie można odebrać w siedzibie KMO w godzinach otwarcia kasy pomiędzy 13 a 26 kwietnia 2022 r.
6. Istnieje możliwość przesłania zaproszenia na wskazany przez zwycięzcę adres korespondencyjny.
7. KMO nie odpowiada za opóźnienia związane z działaniami podmiotów świadczących usługi pocztowe.
8. Odpowiedzi niezawierające danych określonych regulaminem będą pomijane.
9. Nagrody nie podlegają wymianie na świadczenia pieniężne.
10. Koniecznie zapoznaj się z regulaminem dostępnym pod adresem: https://bit.ly/regulaminJazzDlaUwaznych
-
Koncert w ramach rezydencji artystycznej Kyrylo Revkova (11.KJAF)
koncert na żywo: Scena za szybą (ul. Przedwiośnie 4a, Katowice)
transmisja live: FB @scenazaszyba
Koncert charytatywny artystów z Ukrainy dedykowany wszystkim tym, którzy próbują przetrwać na Ukrainie oraz walczą za naszą wschodnią granicą. W programie utwory ukraińskich kompozytorów XX i XXI wieku, jazzowe aranżacje ukraińskich pieśni ludowych oraz autorskie kompozycje Kyryla Revkova - rezydenta Katowice JazzArt Festivalu.
Wystąpią:
Olga Danchenko – fortepian
Anna Revkova – flet
Kyrylo Revkov – saksofon
prowadzenie: Hanna Chazowa
Udział w koncercie (online i na żywo) jest bezpłatny, natomiast wszystkich słuchaczy prosimy o wsparcie działań Caritasu na Ukrainie.
Uwaga! Udział w koncercie na żywo wymaga uprzedniej rezerwacji pod adresem: info[at]scenazaszyba.pl. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Organizator: Scena za szybą
Partner: Katowice Miasto Ogrodów -
Włoski duet O-Jana tworzą dwie artystki: wokalistka Ludovica Manzo i pianistka Alessandra Bossa. Od 2012 roku swobodnie podróżują między stylami i gatunkami – od elektroniki, przez songwriting po jazzową improwizację. Zawsze jednak starają się o zachowanie jasnej, „piosenkowej” struktury swoich kompozycji.
Poszerzanie gatunkowych granic i eksperymentowanie przy tworzeniu nowych utworów to znaki rozpoznawcze duetu. Ich twórczość cechuje płynność muzycznego pejzażu, uzupełnionego przez prowokujące do myślenia, a często po prostu zabawne teksty śpiewane przez Ludivicę Manzo.
Bilety na pojedynczy koncert kosztują 20 zł (10 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca). Karnet na oba koncerty – 35 zł (17,5 zł z Katowicką Kartą Mieszkańca) dostępne na kupbilecik.pl, interticket.pl oraz w kasie Miasta Ogrodów (czynne: poniedziałek - piątek, godz. 10.00 – 16.00), bilety[at]miasto-ogrodow.eu.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prosimy naszych gości, którzy zaszczepili się przeciwko Covid-19 o okazanie stosownego dokumentu przy wejściu na koncert. -
To będzie koncertowe podsumowanie wspólnej rezydencji w Katowicach dwóch duetów – włoskiego O-Jana i gdańskiego Llovage. O-Jana z Włoch oraz Llovage z Gdańska spotkali się po raz pierwszy podczas festiwalu NovaraJazz w czerwcu 2021 roku. Ich wspólne działania zakończyły się sukcesem zwieńczonym owacjami na stojąco.
Duet O-Jana tworzą dwie artystki: wokalistka Ludovica Manzo i pianistka Alessandra Bossa. Od 2012 roku swobodnie podróżują między stylami i gatunkami – od elektroniki, przez songwriting po jazzową improwizację. Zawsze jednak starają się o zachowanie jasnej, „piosenkowej” struktury swoich kompozycji.
Llovage to skład kontrabasisty i kompozytora Ola Walickiego i perkusisty Jacka Prościńskiego. Jest więc najbardziej niemożliwym duetem elektronicznym na kontrabas i perkusję. Starannie ważąc proporcje, jak podczas przygotowywania mieszanki ziół, Walicki i Prościński stworzyli formułę autorskiego organizmu elektro-akustycznego.
Dwa duety połączone w jeden kwartet posłuchamy 9 marca na wspólnym koncercie w Drzwiach Zwanych Koniem. Sam duet O–Jana wystąpi 10 marca w klubie Absurdalna.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prosimy naszych gości, którzy zaszczepili się przeciwko Covid-19 o okazanie stosownego dokumentu przy wejściu na koncert.
Muzyka dla Ukrainy! Katowice dla Ukrainy! Podczas koncertu będzie prowadzona zbiórka do puszek na działania pomocowe dla Ukrainy prowadzone przez Polską Akcję Humanitarną. Organizatorem zbiórki są Drzwi Zwane Koniem. W ich imieniu dziękujemy za finansowe wsparcie działań PAHu.